Jan Kratochvíl, kruhová cihelna

Kasejovice
Česká republika
49°27'33.39"N13°45'19.02"E
č. 1454
Známá výška: 30 m   
Známá světlost: 64 cm   
Rok výstavby: 1925
Kulturní památka
Historie

Za městem Kasejovice si při hlavní silnici na Lnáře nechal v roce 1925 postavit Jan Kratochvíl  kruhovou cihelnu. Její plány vypracoval stavitel Jan Komanec z Blatné. Součástí projektu byl i tovární komín výšky necelých 23 metrů se světlostí  77 cm. V plánu i statickém výpočtu se rovnou počítalo s možností navýšení komína na výšku 30 metrů se světlostí 60 centimetrů. 

Jednalo se o šestikomorovou kruhovou pec a tovární komín byl postaven v těžišti pece v místě středové zdi komor. Kouřové kanály vedly pod podlahou komor v její podélné ose a napojovaly se do komína dvěma protilehle orientovanými sopouchy. 

V roce 1939 začíná rozšíření pece o další čtyři komory, které vyprojektoval zednický mistr František Komanec z Blatné, v této podobě se pak pec dochovala dodnes. Komín zřejmě při tomto rozšíření dostal svou finální podobu s výškou 30 metrů – tou, která byla plánována a staticky prověřena již v roce 1925.

Komín je klasický zděný do oblého tvaru, nicméně ke zdění nebyly užity na tu dobu již běžné strojně vyráběné komínovky, ale plné pálené cihly v radiálním tvaru. Navíc je zdivo poněkud nehomogenní, tzn. bylo ke zdění užito vícero různých typů cihel – což je vodítkem k názoru, že cihly mohly být vypáleny někde v okolí, ne-li přímo v polní peci v místě nové cihelny. 

Z plných cihel radiálního tvaru výšky 9 až 9,5 centimetru je vyzděn vnější líc dříku, avšak s jednou výjimkou. Přibližně v polovině výšky komína (v místě kordonové římsy) je patrný 3,6 metru vysoký pás z radiálních cihel 6,5 centimetru vysokých. Směrem do průduchu pak často zdivo obsahuje plné (nejen radiální) cihly několika rozměrových variací. 

Někdy po 2. světové válce byla výroba ukončena a v době následné se na komíně usadil čáp, který má zde hnízdo dodnes. Pozemek cihelny užívá vedle bydlící soukromý majitel jako zahradu a cihelna je bez využití. 

V roce 2019 se cihelna stala kulturní památkou. Pec byla označena jako mimořádně cenný a vzácný příklad menší kruhové cihlářské pece mající vypovídací schopnost nejen o historické technologii výroby cihel. Prohlášení podpořila skutečnost, že komplexně dochovaná kruhová pec, tzn. včetně komína, střechy, vypalovacího kanálu a technologických prvků, je dnes již velmi vzácná nejen v Plzeňském kraji, ale i v rámci celé České republiky.

Zdroje informací

SOkA Plzeň-jih Blovice, Archiv města Kasejovice, inv. č. 767.

Kruhová pec. Kratochvílova cihelna. Památkový katalog. [citováno: 17. února 2020]. Dostupné z: https://www.pamatkovykatalog.cz/kruhova-pec-15874431.