Anna Glaserová, cihelna

Strupčice
Česká republika
50°28'30.499"N13°31'25.423"E
č. 1793
Známá výška: 18 m   
Známá světlost: 86 cm   
Rok výstavby: 1912
Historie

Severozápadní extravilán obce Strupčice na Chomutovsku byl historicky důležitým zdrojem kvalitní cihlářské hlíny. Od poloviny 19. století zde vznikala řada menších cihlářských pecí, svého času  jich zde působilo i více než 20 najednou. Ve 20. století majitelé některých z nich rozšířili jejich provoz o modernější kruhové pece, pro něž byly typické vysoké tovární komíny odtahující spaliny z vypalovacích komor. Většina cihelen byla po druhé světové válce uzavřena a dnes na ně nemáme žádnou vzpomínku. Výjimkou byly cihelny Anny Glaserové a Františka Hennlicha, které shodou okolností stály v bezprostředním sousedství. Z obou pecí se do dnešních dní dochovaly právě pouze komíny, které byly příkladnou iniciativou obce Strupčice v poslední době citlivě opraveny.

O starším a nižším z dvojice komínů stojícím nad cihelnou Anny Glaserové nemáme příliš zpráv. Vybudován byl společně s malou kruhovou cihelnou na přelomu let 1911–1912. Cihelna, která zřejmě nahradila starší provoz, působila poměrně krátce, již roku 1930 byla totiž uzavřena. Tehdy byla v majetku města Nové Sedlo. Cihelna je dnes někdy uváděna i jako Köhlerova, patrně dle jména jednoho z jejích pozdějších majitelů.

Cihlářská pec byla záhy po uzavření zbořena a stát po ní zůstal právě jen tovární komín vysoký 18 metrů. Přestože osamocen čekal na svůj osud několik desítek let, přetrval v poměrně zachovalém stavu. Vlivem přírodních vlivů byl výrazně nakloněný jižním směrem, ocelové stahovací obruče na dříku byly zrezlé a částečně opadané, v dolní části zcela chybějící. Kdo byl stavitelem komína není z aktuálně dostupných zdrojů známo. Dřík byl vyzděný z ručně vyrobených plných radiálních cihel červené barvy a výšky 8 centimetrů. Pod ním se dnes nachází velmi nízký čtvercový podstavec, geometricky přecházející do dříku. Podstavec byl ale původně zřejmě mnohem vyšší. Terén v okolí komína se dříve prudce svažoval severojižně směrem k peci. Po zastavení její činnosti a zřejmě i její částečné demolici zde byl terén urovnán navážkou, čímž se pod jeho úroveň dostala (i dle svědectví pamětníků) jak samotná pec, tak i celý podstavec komína. Více by mohl odhalit případný archeologický výzkum, který je v lokalitě také plánován.

Komplexní obnova komína proběhla během roku 2017. Opravy se dočkala především hlavice, jež byla nově vyzděna z původních cihel, zakončena betonovým věncem a zakryta plechovým poklopem. Dřík komína byl narovnán a stažen novými obručemi po celé jeho výšce. Otvor dodatečně vybouraný do dříku těsně nad podstavcem byl zakryt mřížovanými dvířky, která umožňují větrání komína a zároveň zabraňují vniknutí nepovolaných osob do jeho nitra. Celková cena obnovy vyšla i s narovnáním komína na 405 000 Kč včetně DPH.

Komín byl opraven v rámci širšího projektu obce Strupčice, jehož cílem je obnovit poslední památky na zdejší cihlářský průmysl a vybudovat zde malé muzeum cihlářství. V současnosti je v obci instalována naučná stezka „Babičko, dědečku vyprávěj“, která vede i prostorem kolem komínů a jeden její panel se věnuje právě stručné historii strupčických cihelen. Plocha, na které v minulosti stálo několik desítek cihelen, je dnes volná a do její bezprostřední blízkosti se rozšířila rodinná zástavba (ta mimochodem překryla i prostor někdejšího dolu Anna, v jehož areálu stával další strupčický komín, vysoký 63 metrů). Iniciativa zdejší samosprávy je tak více než vítaná. A to zvláště i proto, že ani jeden z dochovaných komínů neoplývá zvláštními architektonickými či stavebními kvalitami, a je tak nutné jejich sílu identifikovat v jiných významech. Komín cihelny Anny Glaserové tvoří společně s druhým dochovaným, a mnohem vyšším, komínem cihelny Františka Hennlicha neobyčejně silné spojení. To tak je důstojnou připomínkou zdejší cihlářské historie a zároveň představuje esteticky atraktivní prostor přitahující pozornost nejen místních, ale jistě přispěje i ke zvýšení turistické atraktivity Strupčic.

Zdroje informací

SOkA Chomutov, OÚ Chomutov, i. č. 65(knihy) a 31(spisy).

Heimatskunde des politischen Bezirkes Komotau, die Gerichtsbezirke Komotau, Chomutov 1898, s. 666.

Letecký měřický snímek LMSA08.1952.MOST95.00727. Národní archiv leteckých měřických snímků. [citováno: 3. srpna 2020]. Dostupné z: https://lms.cuzk.cz/lms/LMS_wms_02e.html?mapfile=WMSA08.1952.MOST95.00727&viewExtent=-801060.162695,-992042.607774,-798908.183323,-989890.628417&image_dir=d:/confms/lms/WMSA08/1952/MOST.

Stabilní katastr Čech – Strupčice, Indikační skici. Ústřední archiv zeměměřictví a katastru. [citováno: 3. srpna 2020]. Dostupné z: https://archivnimapy.cuzk.cz/uazk/skici/skici/ZAT/ZAT354018420/ZAT354018420_index.html.

Strupčické komíny se budou zachraňovat. Strupčice. [citováno: 3. srpna 2020]. Dostupné z: https://www.obec-strupcice.cz/aktualne/strupcicky-denik/strupcicke-kominy-se-budou-zachranovat-132cs.html.

Na základě sdělení Luďka Pěnkavy, starosta obce Strupčice.